RAW Food

Vítejte ve světě čistých chutí.
Věřte nám nebo ne, ale je neuvěřitelně důležité co jíme! Toto máme ověřeno na svém vlastním těle po dobu již více než 15 let. Šli jsme cestou od změny stravy z klasické české kuchyně ke zdravé výživě – tehdy nám to připadala neskutečně velká změna, z dnešního pohledu to byl jen první drobný krůček. Velmi jsme omezili konzumaci masa, mléka, vajec, v podstatě všech živočišných produktů na 1x týdně, úplně jsme vysadili bílý i třtinový cukr a používali jen med nebo ovocný či hroznový cukr, mouku jsme vyměnili za celozrnnou. Výraznou změnou byla i příprava jídel – již žádný zahřátý tuk – nesmažíme, nepečeme s tukem, nedáváme na něj cibulku ani nic jiného, přidáváme ho do jídel až po dokončení a lehkém zchladnutí. Výsledek – ohromný – neskutečný příliv energie, velká odolnost běžným nemocem.

Život šel dál. To co pro nás bylo dříve těžké, se stalo naprostou samozřejmostí, chutě se samy změnily. Toto téma nás velmi zajímalo, hledali jsme další informace a zajímali se o to, co se to v těle děje, že se člověk tak mění. Postupem let, a mnoha malých drobných úprav v jídelníčku, jsme došli k živé stravě (nebo-li RAW food).

RAW food znamená konzumaci tepelně neupravených potravin. Pro udržení našeho zdraví je dobré je jíst tepelně neupravovanou stravu alespoň ze 75% denního příjmu potravy. Je to podle nás nejdokonalejší a přitom nejjednodušší a nejpřirozenější způsob stravování. Zažili jsme zase něco jako na začátku, ale přidalo se něco víc. Kromě ohromného množství energie, ještě klid a mír v duši. Nedá se popsat, co člověk cítí, jak se sám v sobě cítí, ale je to nádherné. Vnímáme energii jídla, toho co nám přináší. Samozřejmě, že nám jídlo přináší dostatek vitamínů a minerálů, ale navíc ještě velké množství enzymů. Ty jsou jen v tepelně neupravovaném jídle, zničí je teplota již nad 40°C. K tomu všemu ale ještě něco navíc – informace.

Ano, z jídla nasáváme i informace. Informace o strachu a zabíjení z masa, o síle a vytrvalosti z obilí a o klidu, míru, radosti z ovoce a o růstu a budování ze zeleniny. Nevěříte? Zkuste to sami na sobě. Abychom Vám začátek trochu ulehčili, budeme zde zveřejňovat naše oblíbené recepty, naše komentáře, poznatky a vše co k životu patří.

Odkazy:

Proč člověk není masožravec:  https://www.youtube.com/watch?v=1-IXUTzIBr4


 

Pro inspiraci nabízíme pár našich receptů. 

   

 

Vysvětlivky k receptům:

PL = polévková lžíce

čl = čajová lžička

š =  šálek

 • Moučníky

  Nevím jak vy, ale my milujeme sladké. Raw food zákusky jsou přímo gejzírem chutí a vůní. Čistých, tak jak je vymyslela příroda, jen zkombinovaných tak, aby lahodily našim mlsným jazýčkům.

 • Vydatná hlavní jídla

  Zde naleznete recepty na vydatná hlavní jídla. Slouží jako oběd nebo sytější večeře nebo když máte velký hlad.

 • Vysvětlivky

  Vysvětlení méně známých potravin a rady kde se dají koupit.

 • Snídaně

  Snídaně je prvním jídlem nového dne. Měla by nám pomoci nastartovat organismus k činnosti, doplnit po noci tekutiny a potřebné živiny.

 • Jak začít?

  Jak začít s živou stravou?

 • Cukroví

  Cukroví nejen na vánoce, ale kdykoli budete mít chuť. Často lze využít místo sušenek a jiných sladkostí. Je vynikající a přitom velmi snadno připravené. Obměňujte suroviny a objevíte kouzlo nekonečných chutí a variací.

 • Zelené potraviny

  Možná jste o nich slyšeli, možná ne...

 • Polévky

  Raw polévky jsou vynikající a velmi rychle hotové. Oproti vařeným polévkám mají mnohem intenzivnější chuť, někdy si na ně musíte nejprve zvyknout, ale pak už vám jiné nebudou tolik chutnat. V zimě je prima si je trochu ohřát, ale jen do 40°C, abychom nezničili enzymy.