Zahrada

V této sekci se budeme věnovat různým tématům nejen okolo zahrady, ale přírodě celkově. Každý rok, měsíc i každý den je jiný a přináší různé náměty a témata. Budu s Vámi ráda sdílet to, co mě zrovna zaujalo, co zkouším, čím se zabývám a jak to nakonec dopadlo. Stále hledám co nejpřirozenější a nejjednodušší přístup k přírodě, cesty, jak s ní žít v souladu a využívat jejích darů, jak co nejméně ubližovat a nejvíce prospívat, aby svět, až my odejdeme, byl po nás ještě hezčí než nyní.

Zahrada a lunární cykly

Každý čas nám přináší něco nového. Naladíme-li se na přírodu a budeme-li si všímat jejích proměn, zjistíme, že se vše řídí různými cykly. Střídá se den a noc, teplo s chladem, sucho s deštěm... Nezanedbatelný vliv má i postavení měsíce. Lidé po staletí pozorovali rostliny, hvězdy, přírodu a všímali si souvislostí. Tak vzniklo poznání, že v některém období se rostliny ujímají a rostou lépe, jindy se plody nekazí, když je ve správný okamžik zavaříme... Vloni jsme se tomuto tématu věnovali více, zde je odkaz na stránky, najdete vše co potřebujete vědět  - lunární kalendář zde.

 • Červenec

  Léto, prázdniny, sluníčko, voda, jahody, borůvky, táborák .....To vše jsou slova, která se nám vybaví, když se řekne červenec.

 • Jaro - vhodné kombinace rostlin

  A je to zase tady. Startovní výstřel!  V obchodech se objevují stojany s barevnou nabídkou pytlíčků se semínky a my se necháváme unášet představou, kolik toho vypěstujeme a jak to bude krásné…

 • Jak na škůdce v přírodní zahradě?

  Nejdříve je potřeba si uvědomit, že příroda si umí poradit sama. Takže někdy je lepší než hned běžet pro nějaký postřik, situaci chvilku pozorovat. Pokud je naše zahrada už několik let zvyklá na přírodní obhospodařování, uvidíte, že si poradí sama. Např. když se vám někde vyskytnou mšice, tak za pár dní se objeví berušky (slunéčka), které se mšicemi živí.
  Na chvíli se zastavme a podívejme, proč problém vlastně vznikl, zda není příčina např. v nevhodném stanovišti nebo nějakém zásahu do přirozené rovnováhy.

 • Duben

  Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem....

 • "Pěstování ve čtvercích - square foot"

  Inspiroval mě jeden časopis a tak jsem zkusila pěstování ve čtvercích. Ráda bych se s Vámi podělila o své zkušenosti.

 • Květen

  Květen je, jak nám krásný český název napovídá, měsícem květů. Kvete všechno kolem nás - stromy, keře, pampelišky, konvalinky, celá příroda pořádá závod o to, který stom či keř bude dříve v plné kráse.

 • Pěstujeme zeleninu

  Nabízíme Vám pohled do naší zahrady, postupně v celé této sekci webu budeme psát o zahradě, co děláme a proč. Berte to jen jako inspiraci, ať už pozitivní nebo i negativní.

 • Březen

  Hurá, je tu zase jaro.... Co dělat na přírodní zahradě v březnu?

 • Divoké bylinky kolem nás

  Vloni jsme se věnovali záhonkům a pěstování, letos bych chtěla věnovat pozornost rostlinkám, které rostou samy, bez naší pomoci a péče. Mám na mysli samozřejmě „divoké“ rostliny, byliny, které rostou všude kolem nás a kterým často hanlivě říkáme plevel.