Duben

Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem....

Ale přírodě je to jedno, zima nezima, keře a stromečky se probouzí, pupeny raší, kvetou narcisy, fialky, sedmikrásky...

   

V dubnu vyséváme hrách, mrkev, červenou řepu, ředkvičky, kedlubny, růžičkovou kapustu, zelí, celer, saláty, pórek...

Koncem měsíce můžeme sázet i ranné brambory.

Ze sedmikráskových nebo pampeliškových květů uděláme pampeliškový med, květy nasušíme na čaj nebo poupata naložíme jako kapary. Květy sedmikrásek a podbělu se nakládají do medu - je z nich výborný sirup na kašel. Postup je jednoduchý - sklenici naplníme květy a zalijeme medem. Necháme stát v teple a každý den protřepáváme. Za pár týdnů uschováme (nemusí být v chladu, ale je dobré je mít v temnu) a podle potřeby (při onemocnění kašlem) používáme čajovou lžičku několikrát denně. 

Z divokých bylin v dubnu sbíráme např.  bršlici kozí nohu, kopřivu, lístky řebříčku, kontryhele, česnáček lékařský, česnek medvědí. Květy již výše zmíněné sedmikrásky a pampelišky, k tomu bych přidala ještě fialky, podběl.

   

Vytrhaný plevel můžeme zužitkovat na výborné přírodní hnojivo: vytrhané rostliny oklepeme od zeminy a dáme do sudu s vodou. Občas promícháme. Za 14 dní je hnojivo hotové. Používáme k zalévání ke kořenům ředěné 1:10.

Víte že...

22.dubna je Den země?

Pojďme také pro zemi něco udělat. Krásný tip jsem našla v kalendáři Mocný koloběh pro rok 2014 od Lucie Čapkové:

"zhasínat, neplýtvat, uskromnit se, třídit, ušít si tašku, být vegan, nejezdit zbytečně autem, vážit si všeho a "poklonit se až k zemi"

Zhruba 1 milion plastových pytlíků je na světě použito za pouhou minutu. A papírové pytlíky a tašky? Např. v USA je na jejich výrobu vykáceno 15 miliónů stromů ročně."

Pokud si chcete ušít tašku, jednoduchý video návod je třeba zde