Červenec

Léto, prázdniny, sluníčko, voda, jahody, borůvky, táborák .....To vše jsou slova, která se nám vybaví, když se řekne červenec.

První měsíc prázdnin. Léto. Čas na sklizeň a uchování dobrot.

V zahradě v červenci rozdělíme příliš husté trsy kosatců (po odkvětu), pravidelně zaléváme letničky a rostliny v nádobách, nezapomínáme je občas přihnojit. Ideální je na to jícha - do sudu nebo nějaké větší nádoby dáme kopřivy nebo jiné byliny např. se hodí kostival, přeslička, česnek, zelí, pampelišky apod.  -  necháme ve vodě zkvasit asi 10 -12 dní, občas promícháme. Ne úplně příjemně to voní (doporučuji dát sud někam do rohu zahrady), ale rostlinky to milují. Pak s tím zaláváme rostliny, ředíme vodou.

Můžeme založit nový záhon jahod - sazenice si vypěstujeme ze šlahounů. Po sklizni záhon vyčistíme a přihnojíme (kompostem nebo jíchou).

Můžeme ještě vysazovat rajčata - pravidelně zalévat, nepravidelná zálivka způsobuje praskání plodů.

Sklízíme listovou zeleninu a bylinky ráno, obsahují nejvíce silic. Hrášek, maliny, jahody, začíná dozrávat rybíz, angrešt... zavařujem, zamražujeme. Jíme co nejvíce čestvého ovoce a zeleniny.

Na sklizené záhony můžeme koncem července/ v srpnu ještě vysít podzimní ředkev, čínské zelí, špenát, hrášek nebo zelené hnojivo.

Pravidelně mulčujeme záhony. Využít můžeme i posekanou trávu, jen ne v silné  vrstvě, to pak zahnívá. Mulč udržuje v půdě vláhu, zabraňuje růstu plevelů a postupně se přetváří na humus.

Pokojové rostliny vyneseme ven, do stínu, prospěje jim to.