Jak na škůdce v přírodní zahradě?

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že příroda si umí poradit sama. Takže někdy je lepší než hned běžet pro nějaký postřik, situaci chvilku pozorovat. Pokud je naše zahrada už několik let zvyklá na přírodní obhospodařování, uvidíte, že si poradí sama. Např. když se vám někde vyskytnou mšice, tak za pár dní se objeví berušky (slunéčka), které se mšicemi živí.
Na chvíli se zastavme a podívejme, proč problém vlastně vznikl, zda není příčina např. v nevhodném stanovišti nebo nějakém zásahu do přirozené rovnováhy.

Chceme-li přeci jen pomoci, nabízí se množství přírodních preparátů, které si sami můžeme připravit. Fungují trochu jinak než chemie z obchodu. Rozhodně nečekejte, že přes noc problém zmizí. Všechny přírodní prostředky fungují spíše tak, že pomohou rostlině obnovit její vlastní imunitu, schopnosti, posílí jí a ona si poradí sama.
Báječné je, že jako „léky“ zde budeme většinou používat tzv. plevel, rostliny, které většinou vytrháváme a likvidujeme.

Prvním a úplně základním prostředkem je jícha nebo také zákvas. Používá se jako hnojivo během vegetace nebo postřik. Další co můžete udělat je odvar nebo výluh.
Vyrobit si jej můžete např. z kopřivy, přesličky, pampelišek, kapradí, česneku, měsíčku… v podstatě z čehokoliv v i kombinacích. Takže to lze zjednodušit i tak, že plevel (bez semen) nacpete do sudu a zkvasíte...

Kopřiva
Příprava je jednoduchá – vezmete si sud a naplníte rostlinami do dvou třetin. Zalijete vodou a necháte kvasit. Je dobré to tu a tam promíchat. Když je teplé počasí, za 10-12 dní je hotovo. Zbytky rostlin můžete vyndat a jíchu použít naředěnou na zalévání. Doporučené ředění je 1:10.
Tuto jíchu můžeme použít i na postřik, zde lze použít jíchu ještě kvasící, již po 4 dnech, kdy odebereme jíchu ze sudu a naředíme 1:20. Funguje např. na mšice a roztoče. Doporučujeme stříkat 3 dny za sebou.
Kopřiva funguje na jakékoli rostliny, jen jí nepoužívejte na cibuli a fazole.

Přeslička
Zákvas vyrobíme stejně jako kopřivový. Ředíme 1:5 vodou a můžeme zalévat nebo stříkat přímo na rostliny. Výborně funguje i ve směsi s kopřivou.
Kromě jíchy můžete použít i odvar: 1 kg čerstvé přesličky + 10 litrů vody – 30 minut vařit, nechat vychladnout a slít. Ředit 1:5.
Funguje i jako prevence proti houbovým chorobám, rzi, houbovým infekcím Stříkat za slunce 1x za 2-3 týdny nebo při akutním napadení 3 dny po sobě.

Poslední, který zde nyní zmíním je rajčatový výluh.
Listy rajčat, nebo vylámané postranní výhonky zalijeme na 1 hrst listů 2-3 litry vody ohřáté sluncem a necháme stát alespoň 3 hodiny. Přecedíme a stříkáme na košťáloviny = odpuzuje to bělásky.

Můžeme s ním zalévat mrkev - již název jedné výborné knihyo vhodných kombinacích rostlin nám napovída - "Mrkev miluje rajčata!"