"Pěstování ve čtvercích - square foot"

Inspiroval mě jeden časopis a tak jsem zkusila pěstování ve čtvercích. Ráda bych se s Vámi podělila o své zkušenosti.

V podstatě jde o princip smíšených kultur, kde si rostliny vzájemně pomáhají, ale kouzlo je v tom, že do jednoho čtverce dáte jen jeden druh. A vedle jiný. A zase jiný. Takto krásně střídáte rostliny a přitom máte jasno co kde je. Což nejen pro začátečníky není k zahození, protože upřímě řečeno i já mám problém u nově pěstovaného druhu poznat co je "plevel" a co jsem tam zasela...

Prakticky - záhon si rozdělíte provázkem na čtverce o velikost asi 30x30 cm. Pak už si jen vyberete rostliny, které si vzájemně prospívají a vysejete je. A po čase sklízíte a sklízíte a sklízíte a taky dosazujete volná místa. Zatím jsem nadšená a asi postupně "zečtvrecuji" celou zeleninovou zahrádku.

Foto z května 2014 - na záhonku je mrkev, špenát, cibule, pórek a salát.

 

Zkušenosti po prvním roce: sklizeň byla dobrá, nemohu říci, že by se toho urodilo víc nebo míň. Ale údržba přes rok je minimální. To je skvělé. Mám ráda alespoň trochu upravenou zahradu, kde najdu co jsem kde vysela. Toto je snadné i pro začátečníka (tedy pokud si označí, co do kterého čtverce dal). Jen je potřeba si dát pozor a včas dosít uvolněné místo. Výborné bylo dát po sklizni špenátu vedle mrkve rajčata (já dala vždy jen jedno do jednoho čtverce). Dařilo se mu výborně, bez chorob, plísní...
Zkoušela jsem touto metodou pěstovat ještě cukety, kukuřici a fazole, ale tam se neosvědčila. Doporučuji spíše klasickou metodu, fazole ke kukuřici, ať mohou růst nahoru a dýně nebo cukety mezi. 

Letos jsem čtverce rozšířila na další záhony. Zatím kombinace mrkev-cibule-salát, ředkvička-špenát-hrášek, mrkev- pórek-mangold. Samozřejmě se mi mezitím vysemenil měsíček. Jen ať zdobí a léčí zahrádku :-). Uvolněné místa pak dosadím zelím, brokolicí, kadeřávkem, rajčaty. Dýně-fazole-kukuřice mají svůj záhon, stejně tak cukety, okurky a brambory. 


Založila jsem i "chřestovnu", brzy se podělím se zkušenostmi. Zatím jsem vypěstovala ze semínek malé rostlinky (trvalo to 2 roky!!) a rozsadila je do řádku na hodně kyprý a kompostem pohnojený záhon a přihrnula (jako pórek). Tak uvidíme co to udělá.

 

Konec roku 2015

Pěstování ve čtvercích mě stále baví. Nejlépe tam roste spíše drobná zelenina - ředkvičky, mrkev, petržel, cibule, kopr, špenát, saláty, pórek. Rajčata, kukuřice, zelí a jiné více vzrostné druhy tam již nesázím, do čtverce dám maximálně jednu rostlinu a přišlo mi, že to není úplně ono. Ale z hlediska péče o rostliny je to super. Mám vedle sebe vždy druhy, které si pomáhají a je to pro mne přehlednější, než když je zaseji dohromady. I sklizeň je snažší. Jeden čtverec = jeden druh. Není třeba přemýšlet co je co a co vytrhnout a co ne (ideální hlavně pro děti nebo pro ty , kdo se v rostlinkách nevyznají ještě tak dobře). Po sklizni se čtvereček vždy osadí další rostlinkou.