Stavba

Poradenství při stavbě domu či rekonstrukci je nejkomplexnější


Stavba či zásadní rekonstrukce domu je činnost, kterou obvykle neděláme každý den a to zejména proto, že je to extrémně nákladné. A proto je dobré se poradit, aby výsledek stál za to.

Proč stavět nebo rekonstruovat?

Vždy k tomu máme řadu důvodů, ale je dobré si je uvědomit, sepsat, přiřadit priority. A taky myslet na budoucnost. Vlastnictví domu je obvykle delší než u auta nebo televize.

Lokalita

Každá zvolená lokalita má svá specifika, má svůj územní plán, regulativy, ale také nějakou zátěž (hluk od silnice, radon v podloží, ...) a také nějaké možnosti (sítě na pozemku, orientace ke světovým stranám a pod.). Nepodceňujte zaměření geopatogenních zóna a zemských sítí. To jsou faktory, které je třeba vzít v úvahu.

Osobní potřeby a očekávání

Je třeba si uvědomit, kolik obyvatel bude v domě bydlet, a to s výhledem do budoucna. Někdy to může směřovat k přípravě na možné budoucí změny dispozice (přípravy nebývají drahé). To pak dává víc možností, jak se může dům v čase měnit. Je také důležité si uvědomit očekávání z pohledu stavby - její energetická náročnost, volba materiálů a pod.

Dispozice

Logickým dalším krokem je volba správná dispozice domu. Tak, aby se respektovala orientace vůči pohybu slunce a zohlednily se potřeby obyvatel. Je dobré si uvědomit i komunikační dráhy v domě a umístění doplňkových staveb. Jsem toho názoru, že se vždy mělo respektovat, že je třeba mít kromě zóny obytné, také zónu technologickou a skladovací. Pokud si pro vytápění vyhradíme kousek místa na zdi pro závěsný plynový kotel, skutečně si do budoucna nepřipravíme žádné možnosti pro změnu, a to by nás mohlo mrzet. A pokud si někdo myslí, že všechno sportovní vybavení a náčiní, jako jsou lyže, kola a plováky na vodu umístí pod schody, je to trochu naivní a krátkozraké. Bohužel - je to častý jev.

Materiály

Stavebních materiálů je dnes nepřeberné množství, ale který je ten správný? Hodně to záleží na preferencích a pokud někdo cítí potřebu použít cihlu a dům ze dřeva ho děsí, není nutné stavebníka nutit násilím. Obecně lze říct, že pro úspěšnou realizaci stavbu vždy existuje více vhodných technologií. Podmínkou samozřejmě je precizní práce.


Technologie

Technologie souvisí s dispozicí. Dnes to není jen o způsobu vytápění, i když komín se do hotové stavby nedodělává zrovna snadno. V základu je dobré uvažovat o rekuperaci na výměnu vzduchu. Může se přidat požadavek na filtraci vody, aby byla zbavena nežádoucích příměsí. Ale ty ve vodě nemusí být dnes! Voda se může za pár let zhoršit a je dobré mít možnost to vyřešit. Zejména mít "kde" to vyřešit, a to je zas otázka dispozice. Třeba se rozhodnete pro splachování použít dešťovou vodu a nebo dokonce využít šedou vodu (z umyvadel a sprchy) pro čištění a další použití. A dříve nebo později dospějete k tomu, že využijete slunce na výrobu elektrické energie, abyste snížili svou spotřebu a zvýšili nezávislost. A jsme zas u technologie a dispozice. Pokud s tím počítáte, máte na to místo a ještě Vám vedou volné kabelové chráničky z technické místnosti na půdu pod střechu, budete se radovat, jak jste byli při stavbě předvídaví.

Okolí domu

Na okolí domu, tedy zahradu, komunikace a doplňkové stavby se často moc nehledí a nechává se to na později, což je ale velká chyba. Už při návrhu domu je dobré vědět, jak bude zasazen do okolí a jak splyne s přírodou (pokud stavíte na Václavském náměstí v Praze - tento bod přeskočte). Přesuny hmot (tedy zeminy) při stavbě se mohou dobře použít při realizaci zahrady. A je také dobré co nejdříve zasadit stromy, které Vás každý rok potěší svým přírůstkem. Ale mohou se sázet jen tam, kde během stavby nepřijdou k úhoně. Více k návrhu zahrad najdete zde