Zahrada

Od roku 2014 jsme certifikovaná ukázková přírodní zahrada. Nyní, po několika letech rekonstrukce, otevíráme naše brány veřejnosti. Když půjdete okolo a uvidíte nás na zahradě, tak na nás zavolejte a my se vám rádi budeme věnovat.

Když k nám plánujete cestu, je lepší zavolat předem - tel. 603 529 547.

Zahradu jsme koncipovali jako "jedlou přírodní zahradu", to znamená, že zde uvidíte mnoho jedlých rostlin, keřů a stromů. Provedeme Vás zahradou, vysvětlíme vám princip kořenové čistírny odpadních vod, vysvětlíme proč je důležité věnovat velkou pozoronost vodě, ukážeme praktické využití solární energie.

Rádi bychom byli pro vás inspirací nebo jen místem, kde se čas na chvilku zpomalil, místem, kde si odpočinete při pohledu na rozkvetlé květy, místem, kde můžete dýchat čerstvý vzduch a nasávat vůně květin, bylinek, sena..., místem, kde uslyšíte symfonii ptačího zpěvu, doprovázenou bzukotem čmeláků a včel, opylujících jetel a slunečnice, místem kde můžete v klidu být sami sebou.

Pro milovníky pohybu nabízíme zapůjčení šlapacích kár, které jsme pro vás postavili z nové originální stavebnice, kterou právě připravujeme ke vstupu na trh.

Když o vás budeme vědět dopředu, rádi vám připravíme i nějaké naše raw dobroty - můžete ochutnat např. raw dort. Po domluvě není problém připravit vegetariánský oběd nebo večeři.

Těšíme se na viděnou!

Zde na webu se budu věnovat (co mi síly a čas dovolí) různým tématům, nejen okolo zahrady, ale týkajících se přírody celkově. Každý rok, měsíc i každý den je jiný a přináší různé náměty a témata. Budu s Vámi ráda sdílet to, co mě zrovna zaujalo, co zkouším, čím se zabývám a jak to nakonec dopadlo. Stále hledám co nejpřirozenější a nejjednodušší přístup k přírodě, cesty, jak s ní žít v souladu a využívat jejích darů, jak co nejméně ubližovat a nejvíce prospívat, aby svět, až my odejdeme, byl po nás ještě hezčí než nyní.  Markéta

 • Červenec

  Léto, prázdniny, sluníčko, voda, jahody, borůvky, táborák .....To vše jsou slova, která se nám vybaví, když se řekne červenec.

 • Jaro - vhodné kombinace rostlin

  A je to zase tady. Startovní výstřel!  V obchodech se objevují stojany s barevnou nabídkou pytlíčků se semínky a my se necháváme unášet představou, kolik toho vypěstujeme a jak to bude krásné…

 • Zahrada a lunární cykly

  Každý čas nám přináší něco nového. Naladíme-li se na přírodu a budeme-li si všímat jejích proměn, zjistíme, že se vše řídí různými cykly.

 • Jak na škůdce v přírodní zahradě?

  Nejdříve je potřeba si uvědomit, že příroda si umí poradit sama. Takže někdy je lepší než hned běžet pro nějaký postřik, situaci chvilku pozorovat. Pokud je naše zahrada už několik let zvyklá na přírodní obhospodařování, uvidíte, že si poradí sama. Např. když se vám někde vyskytnou mšice, tak za pár dní se objeví berušky (slunéčka), které se mšicemi živí.
  Na chvíli se zastavme a podívejme, proč problém vlastně vznikl, zda není příčina např. v nevhodném stanovišti nebo nějakém zásahu do přirozené rovnováhy.

 • "Pěstování ve čtvercích - square foot"

  Inspiroval mě jeden časopis a tak jsem zkusila pěstování ve čtvercích. Ráda bych se s Vámi podělila o své zkušenosti.

 • Pěstování na balících slámy

  Kamarád mi půjčil knížku o pěstování v balících slámy. Stránky autora jsou zde (v angličtině), kniha lze v češtině zakoupit např. zde

 • Květen

  Květen je, jak nám krásný český název napovídá, měsícem květů. Kvete všechno kolem nás - stromy, keře, pampelišky, konvalinky, celá příroda pořádá závod o to, který stom či keř bude dříve v plné kráse.

 • Březen

  Hurá, je tu zase jaro.... Co dělat na přírodní zahradě v březnu?

 • Duben

  Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem....

 • Divoké bylinky kolem nás

  Vloni jsme se věnovali záhonkům a pěstování, letos bych chtěla věnovat pozornost rostlinkám, které rostou samy, bez naší pomoci a péče. Mám na mysli samozřejmě „divoké“ rostliny, byliny, které rostou všude kolem nás a kterým často hanlivě říkáme plevel.

 • Pěstujeme zeleninu

  Nabízíme Vám pohled do naší zahrady, postupně v celé této sekci webu budeme psát o zahradě, co děláme a proč. Berte to jen jako inspiraci, ať už pozitivní nebo i negativní.